Adiunkt w Katedrze Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ CM. Absolwentka Wydziału Matematyki i Informatyki UJ. W 2013 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych, który został nadany przez Radę Wydziału Lekarskiego UJ CM. Praca doktorska uzyskała nagrodę w VII konkursie im. Prof. Jerzego Piotrowskiego na prace naukowe z obszaru gerontologii społecznej. Posiada tytuł specjalisty w dziedzinie Epidemiologia. W 2020 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o zdrowiu (nadany przez Radę Dyscypliny Nauki o Zdrowiu UJ).
Jej praca naukowo-badawcze skupiają się wokół analizy czynników demograficzno-społecznych jako determinantów zdrowia i jakości życia w populacji osób starszych oraz metodologicznych aspektów budowy skal pomiarowych. Uczestniczyła w takich projektach jak: COURAGE in Europe, Ageing Trajectories of Health: Logitudinal Opportunities and Synergies – ATHLOS, Zaniedbanie i samozaniedbanie osób starszych.
Socjolog medycyny, od wielu lat związana z Zakładem Socjologii Medycyny Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum. Obecnie Jej główne zainteresowania koncentrują się na różnych aspektach socjologii starzenia się takich jak: społeczne determinanty zdrowego starzenia się (healthy ageing), różnicach w jakości życia pomiędzy kobietami a mężczyznami, ze szczególnym uwzględnieniem roli sieci społecznych i wsparcia społecznego oraz szeroko rozumiana przemoc wobec osób starszych (w tym zaniedbanie i samozaniedbanie). Uczestniczy także w długofalowych badaniach nad społecznymi uwarunkowaniami ryzyka zgonu osób starszych, w tym w okresie pandemii Covid-19. Publikowane prace są oparte o wyniki z międzynarodowych i krajowych programów badawczych, poświęconych tematyce roli czynników społecznych warunkujących stan zdrowia m.in. Breaking the Taboo, Health pro Elderly, Courage In Europe, Ageing Trajectories of Health: Logitudinal Opportunities and Synergies – ATHLOS, Zaniedbanie i samozaniedbanie osób starszych- wyzwania dla opiekunów formalnych i nieformalnych oraz dla profesjonalistów medycznych i społecznych systemu ochrony zdrowia i pomocy społecznej. . Drugim obszarem Jej zainteresowań jest socjologia choroby, tak w wymiarze teoretycznym jak i w odniesieniu do badań analizujących zachowania w chorobie i jakość życia chorych po przebytym leczeniu. Dorobek naukowy obejmuje ponad 300 prac oryginalnych.
Lekarz, pracownik naukowo-dydaktyczny, epidemiolog, statystyk, metodolog, specjalista zdrowia publicznego. Autor kilkudziesięciu publikacji obejmujących tematykę 1) społeczno-środowiskowych determinantów zdrowia osób starszych; 2) żywienia i innych elementów stylu życia związanych z cechami genetycznymi oraz następstwami klinicznymi nowotworów jelita grubego oraz 3) tematykę niedożywienia i markerów zapalnych u pacjentów chirurgicznych oraz w ginekologii (ORCID: 0000-0002-9233-4301). Prywatnie sympatyk biegania.
dsfdsfdsf
Adiunktka w Zakładzie Socjologii Medycyny Collegium Medicum oraz w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania badawcze obejmują społeczne determinanty zdrowia, polityki publiczne i zagadnienia równości płci w nauce i badaniach. Pracowała jako badaczka w projektach związanych z tematyką równości płci, w tym GENERA (Gender Equality in European Research Area, 2015-2018) oraz ACT (Communities of Practice for Accelerating Gender Equality and Institutional Change in Research and Innovation across Europe, 2018-2021). Obecnie kieruje w Instytucie Socjologii projektem MINDtheGEPs (Modifying Institution by Developing Gender Equality Plans, 2021-2025) oraz gEneSys (Transforming Gendered Interrelations of Power and Inequalities in Transition Pathways to Sustainable Energy Systems, 2023-2026). W projekcie „COURAGE- Polska – Porównanie po Dekadzie” zajmuje się głównie zagadnieniami wpływu kapitału społecznego na stan zdrowia.
Doktor nauk społecznych, absolwentka Instytutu Socjologii UJ. Od 2006 roku pracuje w Zakładzie Socjologii Medycyny Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ CM. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień związanych z gerontologią społeczną i socjologią starości, ale interesują ją także nierówności w zdrowiu (klasa społeczna, płeć), zapobieganie przemocy oraz związki między kapitałem społecznym a zdrowiem. Uczestniczyła w kilku krajowych i międzynarodowych projektach naukowych (np. Ageing Trajectories of Health: Longitudinal Opportunities and Synergies – ATHLOS; Gender Equality and Quality of Life – How Gender Equality Can Contribute to Development in Europe. A Study of Poland and Norway – GEQ). Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu publikacji w polskich i zagranicznych czasopismach oraz rozdziałów w książkach naukowych. W ramach działalności dydaktycznej prowadzi wykłady i seminaria z socjologii medycyny (i zagadnień pokrewnych) na Wydziałach: Lekarskim i Nauk o Zdrowiu UJ CM, a także w School of Medicine in English.
Obok nauki zajmuje się literaturą. Od 2023 roku jest badaczką w Ośrodku Badań nad Kulturowymi Dyskursami Choroby na Wydziale Polonistyki UJ. Laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2021) i zwyciężczynią VII edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2022) za debiutancką powieść.
Magister, pracownik Zakładu Socjologii Medycyny Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum w Krakowie, członek zespołów badawczych w wielu krajowych i międzynarodowych projektach naukowo-badawczych związanych z problematyką starzenia się (np. COURAGE in Europe – COllaborative research on AGEing in Europe, Breaking the Taboo – Empowering health and social service professionals to combat violence against older women within families, healthPROelderly – Evidence-based Guidelines on Health Promotion for Older People: Social determinants, Inequality and Sustainability, IACS – Improving Access to Community-Based Services for Older People Living at Home, PATHWAYS – PArticipation To Healthy Workplaces And inclusive Strategies in the Work Sector, Zaniedbanie i samozaniedbanie osób starszych – wyzwania dla opiekunów formalnych i nieformalnych oraz profesjonalistów medycznych i społecznych systemu ochrony zdrowia i pomocy społecznej). W projektach zajmuje się m. in. planowaniem badań, przygotowywaniem narzędzi badawczych, zbieraniem danych, opracowywaniem i prezentowaniem wyników. Współautorka ponad 30 publikacji naukowych i popularno-naukowych, której zainteresowania naukowe obejmują m. in. jakość życia i determinanty stanu zdrowia osób starszych, dostępność usług i systemy wsparci dla osób starszych oraz osób chorujących przewlekle, przemoc wobec osób starszych.
Absolwentka matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada kilkuletnie doświadczenie w analizie danych i modelowaniu matematycznym.
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na nowoczesnych technikach uczenia maszynowego, analizie przeżycia oraz modelowaniu równań strukturalnych.
Rekreacyjnie gra w siatkówkę i uprawia trekking górski.
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Biologia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiów licencjackich z Matematyki na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Od 2022 roku związana z Katedrą Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, w której pracuje na stanowisku samodzielnego referenta. Ponadto jest stypendystką w projekcie „COURAGE-Polska-Porównanie po Dekadzie”. Prywatnie pasjonatka piłki nożnej i dobrej książki.
Studentka studiów magisterskich na kierunkach Socjologia oraz Indologia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończyła również studia licencjackie z Położnictwa na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum. Była także członkiem studenckiej grupy badawczej do publikacji „Pandemiczna piaskownica – netnografia społeczności internetowej matek w czasie kryzysu zdrowotnego”, która ukazała się w „Przeglądzie Socjologicznym” Volume 71 No. 2. Stypendystka w projekcie „COURAGE- Polska – Porównanie po Dekadzie”, w którym zajmuje się głównie socjologicznymi aspektami projektu. Prywatnie wielka miłośniczka Azji.